Krótka informacja o projekcie:

Cele projektu: Opracowanie i wybudowanie wraz z instalacją pomiarowo-monitorującą magazynu energii o mocy 500 kVA i pojemności 750 kWh, zlokalizowanego w pobliżu istniejącej elektrowni słonecznej o mocy 500 kW na Górze Żar. Wraz z zaawansowanym układem sterowania magazyn ten będzie dostarczał szereg usług systemowych dopasowanych do wymagań użytkownika, co przełoży się na zwiększenie jakości dostarczanej energii elektrycznej pod względem jej parametrów oraz ciągłości dostaw.

Konsorcjant w projekcie: CIM-mes Projekt sp. z o.o. to firma świadcząca usługi doradztwa inżynieryjnego i badawczego na rynku krajowym i zagranicznym. Posiada ponad 25 lat doświadczenia w wykonywaniu wysoko wyspecjalizowanych obliczeń inżynierskich i projektowaniu, m.in. symulacji, systemów sterowania i algorytmów optymalizacji.

Miejsce realizacji: Elektrownia PV na Górze Żar oddana w 2015 r. jest pierwszą elektrownią fotowoltaiczną w Grupie PGE. Każdy z 2400 zamontowanych paneli ma moc 250 W, łączna ich powierzchnia wynosi 3,5 tys. m2 przy mocy 600 kW.

Zlokalizowana na wysokości 740 m n.p.m. jest najwyżej położoną elektrownią fotowoltaiczną w Polsce.

Efekty:

I. Zdobycie wiedzy na temat współpracy magazynu z siecią – przygotowanie na wkraczający do Polski światowy trend budowania bateryjnych magazynów energii.
II. Profilowanie pracy farmy PV na Górze Żar – możliwość kształtowania grafiku pracy elektrowni.
III. Świadczenie usług systemowych dla OSD – przykładowe usługi:

  1. Regulacja mocy czynnej
  2. Regulacja mocy biernej
  3. Ochrona przed krótkimi i długimi przerwami   (zasilanie odbiorców o mocy 0,5 MW przez 1-1,5 godziny)
  4. Usługa pracy wyspowej
  5. Samoczynne częstotliwościowe odciążenie
  6. Samoczynne napięciowe odciążenie
pgeeo_site