Podczas specjalnej konferencji w dniu 11 czerwca 2018 r. Wiceprezydent Siedlec Piotr Niewiadomski, przedstawiciele PWiK oraz PGE Energia Odnawialna zaprezentowali część wykonanych prac i przedstawili szczegóły inwestycji. Instalacja składać się będzie się z 24 stołów, na których znajdą się różnorodne moduły PV. Całość zostanie podzielona na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Badany będzie m.in. optymalny kąt nachylenia paneli względem słońca. Porównywane mają być też zestawy bateryjne, mikroinwertery oraz optymizery. Wśród urządzeń zainstalowanych w Siedlcach znajdą się panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także cienkowarstwowe.

Laboratorium zostanie wyposażone w system monitorowania, gromadzenia danych, analizy pracy oraz raportowania i sterowania pracą.  Jego moc będzie wynosić 100 kW (czas pracy ok. 1000h), co przełoży się na produkcję ok. 100 MWh.

Laboratorium fotowoltaiczne to kolejna inwestycja PGE Energia Odnawialna realizowana w Siedlcach. W zeszłym roku przy współpracy ze spółką uruchomiono nowy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica – Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. PGE EO wyposażyła szkolną pracownię OZE w profesjonalny, bardzo nowoczesny sprzęt edukacyjny.

Realizowany w Siedlcach projekt wpisuje się w program PGE EO mający na celu budowę farm fotowoltaicznych. Spółka rozważa m.in. możliwość nabycia projektów instalacji PV o mocy jednostkowej do 1 MW – zarówno posiadających gwarancje realizacji w systemie aukcyjnym, jak i już funkcjonujących w tym systemie rozliczeń.

PGE EO planuje również budowę magazynu energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh w pobliżu należącej do niej elektrowni szczytowej Porąbka-Żar oraz farmy fotowoltaicznej na górze Żar.

pgeeo_site