Biegacze ścigali się w pobliżu Elektrowni Wodnej Żagań

24.11.2016

W Żaganiu, obok należącej do PGE Energia Odnawialna elektrowni wodnej Żagań, odbył się 5. Bieg Niepodległości. W zawodach wzięło udział ponad 1100 osób, spośród których na głównym dystansie 10 km, najszybsi  okazali się Szymon Belgrau z Międzyrzecza oraz olimpijka z Pekinu Anna Rostkowska. Partnerem imprezy już po raz trzeci była spółka PGE Energia Odnawialna.

Biegacze wystartowali z miejskiego Stadionu Arena i mieli do pokonania dwie pięciokilometrowe pętle prowadzące ulicami Żagania, w niedalekiej odległości od rzeki Bóbr i zbudowanej na niej  elektrowni wodnej Żagań.

Tegoroczny bieg w Żaganiu był w pod wieloma względami wyjątkowy. Organizatorzy zanotowali rekord frekwencji, rekordowy udział w akcji charytatywnej (1016 osób pobiegło dla niepełnosprawnego Tobiasza) oraz rekord w liczbie nagród w konkursie dla biegaczy (92).

To wszystko dzięki biegaczom, wolontariuszom, kibicom, sponsorom oraz partnerom, takim jak m.in. PGE EO. Dziękujemy Wam wszystkim, bo bez Was ta impreza nie byłaby możliwa! – podkreślił Dyrektor Biegu Tomasz Hucał.

Należąca PGE Energia Odnawialna Elektrownia Wodna Żagań składa się z dwóch obiektów. Siłownię Elektrowni Wodnej Żagań I wybudowano już w 1898. W 1900 r. zakończono budowę jazu piętrzącego wodę dla jej potrzeb. W latach następnych siłownię wyposażono w generatory produkujące energię elektryczną na potrzeby miasta.

Przejęta w 1969 r. przez Zespół Elektrowni Wodnych Dychów elektrownia - wyposażona w trzy turbiny Francisa o mocy osiągalnej 770 kW - produkowała rocznie średnio 2 500 MWh energii elektrycznej, wykorzystując przepływ do 36 m3/s.

Kapitalną modernizację obiekt przeszedł 20 lat temu. Obecnie elektrownia ma trzy nowoczesne turbozespoły produkcji czeskiej firmy MAVEL a.s., które gwarantując zakładowi całkowitą moc rządu 0,945 MW.

Nieco większa jest elektrowni wodna Żagań II. Elektrownię zlokalizowaną na kanale derywacyjnym o długości 940 m wybudowano w 1900 r. Pierwotnie siłownia służyła do napędzania urządzeń przemysłowych w sąsiedniej fabryce. Aktualnie elektrownia wyposażona jest w trzy turbozespoły. Moc zainstalowana wynosi 1,19 MW.