Bito rekordy podczas VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych. Partnerem imprezy była PGE Energia Odnawialna

01.06.2017

Ponad 50 drużyn z całego kraju przyjechało do Piaseczna na finał „VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych". Najlepsi okazali się uczniowie z Włocławka, Opola, Poznania i Szczecina. Partnerem strategicznym wydarzenia była spółka PGE Energia Odnawialna. 

Turniej Maszyn Wodnych kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników zawodów jest zbudowanie modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną i kinetyczną wody na energię mechaniczną. Maszyny są oceniane w dwóch niezależnych kategoriach „Moc” i „Wydajność”. W obydwu przypadkach zadaniem maszyny jest podniesienie ciężarka o masie 5 kg na wysokość 2 m. W kategorii „Moc” liczy się czas w jakim maszyna wykona to zadanie, a w kategorii „Wydajność” liczy się ilość zużytej wody. Turbiny testowane są na stanowisku pomiarowym mierzącym czas wykonania zadania z dokładnością do 1 milisekundy, a ilość zużytej wody z dokładnością do 10 mililitrów.

Do Piaseczna przyjechały 53 najlepsze drużyny z całego kraju wyłonione podczas trzech eliminacji regionalnych w Skierniewicach, Krapkowicach i Szczecinie. Finałowy konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem jest to, że dwukrotnie został pobity zeszłoroczny rekord w konkurencji „Wydajność”.