Drugi Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych

23.03.2013

W dniu 23 marca 2013 roku Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna zorganizowała, pod merytorycznym patronatem PGE Energia Odnawialna S.A., dla młodzieży szkolnej ze szkół ponadpodstawowych „Drugi Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych”.

Partnerem merytorycznym, podobnie jak przy Turnieju maszyn wiatrowych, pozostawała PGE Energia Odnawialna SA. Na Turniej zgłosiły się 24 Drużyny z 7 miast, 4 województw przywożąc 34 maszyny. Łącznie 53 zawodników. Maszyny startowały w dwóch konkurencjach: konkurencja mocy – polegała na wciągnięciu ciężarka o masie 2,5 kg na wysokość 4 m i tu decydował czas potrzebny na podniesienie ciężarka. 

Wygrywała maszyna, która potrzebowała najkrótszego czasu na wykonanie tego zadania. Konkurencja wydajności – polegała na wykonaniu tego samego zadania, lecz liczyła się ilość zużytej wody. Wygrała maszyna o najkrótszym czasie. Testowanie maszyn odbywało się na stanowisku pomiarowym zbudowanym przez Firmę Unilogo z Piaseczna. Zużycie wody dokonywane jest z dokładnością do 10 ml, a pomiar czasu z dokładnością do milisekundy. 

Przy tak dokładnym pomiarze i powtarzalności osiągów maszyn nikt z Zawodników nie miał pretensji co do wartości podawanych wyników. Po zakończeniu badań przywiezionych maszyn młodzież udała się na posiłek. Po tym czasie nastąpiło rozdanie nagród, dyplomów i robiono zdjęcia pamiątkowe. Na zakończenie Zawodnicy zostali zaproszeni na następną edycję Turnieju Wodnego i Wiatrowego.