Kąpiel morsów u stóp Elektrowni Wodnej Solina

24.01.2017

Ponad 170 miłośników zimowej kąpieli z kraju i zagranicy wzięło udział w zorganizowanym nad Jeziorem Solińskim „II Światowym Zlocie Morsów Solina-Polańczyk”. Partnerem imprezy była spółka PGE Energia Odnawialna.

Organizatorzy imprezy przygotowali dla uczestników szereg atrakcji. Oprócz tradycyjnej wspólnej kąpieli, w której uczestniczył m.in. gość honorowy zlotu, znany aktor Karol Strasburger, odbyło się szereg imprez towarzyszących. Było pływanie wzdłuż zapory na Jeziorze Solińskim, ognisko, sauna, bal morsów, wybór miss i mistera balu, gry i zabawy oraz zwiedzanie Zespołu Elektrowni Wodnych w Solinie.

Należąca PGE Energia Odnawialna Elektrownia Wodna Solina jest największą w Polsce elektrownią szczytowo-pompową pracującą na dopływie naturalnym. Zbudowana na rzece San składa się z czterech hydrozespołów, których moc po modernizacji wynosi 200 MW. Jest położona w Bieszczadach, u stóp zapory typu ciężkiego. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w kraju sztuczne jezioro o powierzchni 22 km², z linia brzegową o długości 150 km.

Głównym elementem całego kompleksu jest oczywiście sama zapora. Jest to największa zapora w Polsce i jedna z największych w Europie. Ma 82 metry wysokości (z czego 6 metrów stanowią podziemne fundamenty), 644 metry długości i 8 metrów szerokości, a jej kubatura wynosi 760 000 metrów sześciennych. Do jej budowy zużyto w sumie ok. 2 000 000 ton cementu, betonu i kruszywa.

Fot. https://www.facebook.com/swiatowyzlotmorsow/