Motocykle zabytkowe ścigały się na FW Lotnisko

09.05.2017

Należąca do spółki PGE Energia Odnawialna Farma Wiatrowa Lotnisko gościła uczestników otwierającego sezon pojazdów zabytkowych V Zdrowotel Rajdu.

Na starcie w Łebie stanęło dwadzieścia maszyn. Większość z nich to były motocykle radzieckie, choć nie brakowało również rodzimej klasyki z  WSK 175 i Junakiem 350 na czele.

Na uczestników rajdu czekała trudna, wymagająca trasa prowadząca z Łeby do Lęborka. Po drodze zawodnicy mieli próbę czasową w Kopaniewie  na Farmie Wiatrowej Lotnisko. Całej imprezie przyglądali się przedstawiciele Polskiego Związku Motorowego ponieważ organizatorzy rajdu starają się o włączenie wydarzenia do przyszłorocznej edycji eliminacji mistrzostw Polski pojazdów zabytkowych.

Zbudowana pod koniec 2015 r. FW Lotnisko zajmuje ok 550 ha i składa się z 30 turbin typu Alstom ECO110. Jest to obecnie druga co wielkości tego typu inwestycja w Polsce. Jej łączna moc wynosi 90 MW, co pozwala w ciągu roku wygenerować ponad 200 tys. MWh energii elektrycznej i uniknąć emisji ok. 235 tys. ton dwutlenku węgla.

Każda turbina na FW Lotnisko  wyposażona jest w wirnik o średnicy 110 m, który został zamontowany na stalowej 90-metrowe wieży. Dla porównania najwyższy budynek w Polsce, czyli stołeczny Pałac Kultury i Nauki ma wysokość 188 m.