Narciarze ścigali się w sąsiedztwie elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka – Żar

02.03.2017

Już po raz siódmy w sąsiedztwie elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka –  Żar odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim o Puchar Góry Żar. Partnerem imprezy była spółka PGE Energia Odnawialna.

W zawodach, w slalomie gigancie, wystartowało 70 narciarzy. Podzieleni  na pięć grup wiekowych  mieli do pokonania 600 metrową trasę.

Góra Żar to fantastyczne miejsce do uprawiania sportu. Zimą królują tu narciarze i snowbordziści, których przyciąga m.in. malownicza trasa slalomowa z pomiarem czasu oraz kolejka linowo- terenowa. Latem, ze względu na doskonałe warunki wietrzne, Góra Żar jest z kolei wymarzonym miejscem dla paralotniarzy. Przez cały rok można tu ponadto korzystać z grawitacyjnego toru saneczkowego.

Należąca do PGE Energia Odnawialna elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka – Żar o mocy zainstalowanej 540 MW jest drugą co do wielkości budowlą hydroenergetyczną w Polsce. To również jedyny tego typu obiekt w kraju zbudowany pod ziemią.

O lokalizacji powstającej w latach 1971-1979 elektrowni zadecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne: duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady rzeki Soły.

Porąbka – Żar to elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystująca jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim. Górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany został na szczycie Góry Żar. Zlokalizowane wewnątrz góry turbiny, zajmują wraz z pozostałymi instalacjami przestrzeń o wielkości porównywalnej do Kościoła Mariackiego.

Fot. www.facebook.com/PKLGoraZar/