Nowa farma wiatrowa PGE Energia Odnawialna

09.04.2020

Należąca do PGE Energia Odnawialna spółka PGE Klaster otrzymała od Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w Farmie Wiatrowej Karnice II. To część większego projektu, w ramach którego w najbliższym czasie uruchomiona zostanie jeszcze jedna inwestycja. Chodzi o Farmę Wiatrową Starza/Rybice. Otwarcie obu elektrowni umocni Grupę Kapitałową PGE na pozycji największego producenta zielonej energii w Polsce.

To piętnasta i najnowocześniejsza elektrownia wiatrowa należąca do PGE Energia Odnawialna. Została zbudowana w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na terenie powiatu Gryfice i składa się z 10 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 22,6 MW. Przewidywana roczna produkcja na poziomie 70 GWh pozwoli na pokrycie potrzeb energetycznych ok. 30 tysięcy gospodarstw domowych – mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Turbiny dostarczone przez globalnego lidera, duńską firmę Vestas, zostały zamontowane na 110 metrowych wieżach. Średnica pracujących na nich łopat wynosi również 110 m.

Otwarcie Farmy Wiatrowej Karnice II to nie jedyne przedsięwzięcie realizowane przez PGE Energia Odnawialna w tym rejonie. Do końca maja spółka planuje otworzyć kolejną tego typu inwestycję. Chodzi o zbudowaną w pobliskim powiecie Kamień Pomorski Farmę Wiatrową Starza/Rybice, dla której pozyskiwane są obecnie niezbędne decyzje administracyjne. Składa się ona z 33 wiatraków, z których każdy ma moc 2 MW.

Budowa nowych farm wiatrowych była możliwa dzięki wygranej przez oba projekty aukcji w 2018 r. na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też trzydziestokilometrowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Poprawi ona bezpieczeństwo energetyczne oraz parametry pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 15 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi blisko 2212 MW.