Nowoczesny robot skontroluje w tym roku 13 elektrowni wodnych PGE

12.08.2021

Robot z sonarem, który zakupiła PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, skontroluje w tym roku stan techniczny trzynastu elektrowni wodnych. Dzięki temu możliwy będzie stały monitoring urządzeń i gromadzących się na kratach wlotowych zanieczyszczeń. Dodatkowo nowoczesny sprzęt pozwoli na analizę hydrozespołów bez konieczności ich odwadniania oraz lepsze zaplanowanie napraw uszkodzonych elementów. W następnych latach prace zostaną przeprowadzone na kolejnych obiektach należących do spółki.

Niewielki, półmetrowy robot podwodny Mini-ROV Guardian wyposażony został w sonar Oculus M750d, trzy kamery oraz reflektory. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne sfilmowanie i sfotografowanie wybranej, nawet najtrudniej dostępnej części elektrowni.

Do tej pory sprzęt przeszedł testy w należących do PGE Energia Odnawialna: Elektrowni Wodnej Dębe, Smardzewice i Krępna, usprawniając pracę służb eksploatacyjnych podczas kontroli stanu technicznego urządzeń znajdujących się pod wodą. W tym roku podobny monitoring przeprowadzony zostanie m.in. w Rakowicach, Krapkowicach, Oławie, Januszkowicach i Kliczkowie.

W czasie pracy robot obsługiwany jest przez dwóch pracowników elektrowni. Jeden z nich (operator), odpowiedzialny jest za sterowanie. Przy pomocy specjalnego joysticka porusza robotem zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Obraz z kamer i sonaru trafia bezpośrednio na monitor operatora, który odpowiednio interpretuje przekazany obraz. Zadaniem drugiej osoby jest kontrolowanie, czy ponad stumetrowa kablolina, biegnąca od robota do źródła zasilania, nie uległa skręceniu.

- Do niedawna monitoringu podwodnych części elektrowni dokonywała wynajęta ekipa nurków.  Odpowiadała ona za kontrolę stanu technicznego urządzeń oraz oczyszczanie krat wlotowych, które chronią turbiny przed napływającymi wraz z wodą zanieczyszczeniami. Dzięki użyciu robota, zadania związane z monitoringiem wykonywane są szybciej, precyzyjniej i taniej, a co najważniejsze ograniczone są do minimum kosztowne dla spółki przestoje - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Biorąc pod uwagę wszystkie elektrownie należące do PGE Energia Odnawialna, dzięki pracy Mini-ROV Guardiana PGE Energia Odnawialna może uzyskać oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Wygenerowane dzięki pracy robota oszczędności pozwolą do 2023 r. uzyskać ponad 85-procentowy zwrot z inwestycji. 

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, posiada 29 elektrowni wodnych przepływowych o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW.