PGE Energia Odnawialna zorganizowała uczniom obchody Światowego Dnia Wody w elektrowni Żarnowiec

22.03.2017

Blisko stu najlepszych uczniów sześciu szkół z Pelplina i okolic świętowała  w Gniewinie Światowy Dzień Wody. PGE Energia Odnawialna przygotowała dla nich szereg atrakcji, z których najważniejszą było zwiedzanie największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacja Narodów Zjednoczonych podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w 1992 r. W ten sposób chciano przypomnieć, że ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej oraz zaapelować do państw członkowskich ONZ, by prowadzili prawidłową gospodarkę wodną.

Podczas tegorocznych obchodów młodzi ludzie z Pelplina i okolic spotkali się w Gniewinie. Tam uczestniczyli w zorganizowanej przez PGE EO prezentacji na temat odnawialnych źródeł energii oraz wzieli udział w konkursie wiedzy o OZE.

Następnie uczniowie pojechali do Elektrowni Wodnej Żarnowiec, gdzie zobaczyli m.in. sztuczny zbiornik górny, który dzięki zgromadzonej wodzie umożliwia zasilanie przez około 5.5 godziny systemu elektroenergetycznego mocą 716 MW. Dla porównania szczytowe zapotrzebowanie mocy w województwie pomorskim osiąga wielkość 600 MW (zimowy szczyt wieczorny).

Młodzi ludzie dowiedzieli się też, że wodę do pompo-turbin doprowadzają cztery rurociągi o długości 1100 m każdy. Średnica ich zmienia się od  około 7m przy komorze wlotowej do blisko 5,5 m w siłowni. Maksymalny przepływ wody czterema rurociągami wynosi 700 m3/s, czyli tyle, ile wynosi średni roczny przepływ Wisły w okolicach Warszawy.

Uczniowie zobaczyli budynek siłowni elektrowni. Mierzy on ponad 60 m, z czego 2/3 znajduje się pod ziemią. Na głębokości 17 metrów poniżej poziomu morza, usytuowane są cztery turbiny o średnicy wirników 6 m, które napędzają hydrogenerator. Jego wirnik waży ponad 420 ton. Aby go umieścić wykonano wykop, którego dno osiągnęło poziom 33 m poniżej poziomu morza. Była to w czasie budowy największa depresja w Polsce.

Po zakończeniu zwiedzania elektrowni w Żarnowcu uczniowie pojechali do Kopaniewa, by z bliska zobaczyć największą należącą do PGE EO Farmę Wiatrową Lotnisko.