PGE gotowe do realizacji kolejnych inwestycji w OZE na Pomorzu

24.11.2022

PGE Energia Odnawialna zamierza uruchomić na Pomorzu kolejne inwestycje z sektora energetyki odnawialnej. Obok znajdujących się w Gminie Wicko dwóch farm wiatrowych Wojciechowo i Lotnisko, w ciągu kilku najbliższych lat mogą powstać instalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych gmina będzie musiała zmienić plany zagospodarowania przestrzennego terenów przeznaczonych pod potencjalne inwestycje. Następnie PGE Energia Odnawialna przeprowadzi postępowania środowiskowe, wystąpi o pozwolenia na budowę oraz wyłoni w drodze przetargu wykonawców instalacji.

- Planowane inwestycje w Gminie Wicko to przykład modelowej współpracy między samorządem a biznesem. Dzięki otwartości miejscowych władz jest szansa, że w tym regionie będziemy mogli realizować już niedługo kolejne projekty OZE, tym razem związane z fotowoltaiką. Dla gminy nowe inwestycje to z kolei szansa na uzyskanie dodatkowych przychodów z podatkówmówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

- Gmina Wicko od lat współpracuje z PGE. Dla nas jest to stabilny i bezpieczny partner, angażujący się w życie społeczności lokalnej, wspierając sport, kulturę oraz osoby wykluczone społecznie. W przypadku realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii jesteśmy świadomi korzyści, które one przynoszą. Dotyczą one zarówno gminy jak i samych mieszkańców, którzy w przyszłości będą mogą np. zarabiać na dzierżawie gruntów pod instalacje fotowoltaiczne - mówi Dariusz Waleśkiewicz, wójt Gminy Wicko.

Inwestycje słoneczne w Gminie Wicko to nie jedyne przedsięwzięcie realizowane przez PGE Energia Odnawialna we współpracy z samorządem. W zeszłym roku spółka nawiązała współpracę z Gminą Kleszczów, której efektem będzie wspólna realizacja elektrowni PV o mocy 50 MW. Prace budowlane związane z tym projektem rozpoczną się w 2023 roku.

W Gminie Wicko znajdują się dwie farmy wiatrowe PGE Energia Odnawialna. Pierwszą z nich, składającą się z 14 turbin o mocy 2 MW każda uruchomiono w 2014 r. w Wojciechowie. Dwa lata później otwarto, w pobliżu Kopaniewa, Farmę Wiatrową Lotnisko. Jest ona największą tego typu elektrownią należąca do spółki. Pracuje tam 30 turbin o mocy 3 MW każda.