Prawie 120-letnia elektrownia wodna w Gubinie zyska drugie życie

07.11.2023

Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin pozwoli jej nie tylko pracować przez kolejne co najmniej 40 lat, ale nawet zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 10 procent. PGE Energia Odnawialna wymienia w niej trzy turbiny. Prace modernizacyjne przebiegają zgodnie z planem i potrwają do końca marca 2024 roku.

 

 

Elektrownia Wodna Gubin o mocy 1,1 MW to jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce. Została wybudowana w 1905 roku na stopniu wodnym piętrzącym wody rzeki Nysa Łużycka płynącej między polskim Gubinem i niemieckim Guben. PGE Energia Odnawialna, do której należy elektrownia, wymienia w niej wszystkie trzy hydrozespoły wraz z zapleczem technologicznym. Najstarsza z trzech wymienianych turbin zostanie niedługo jako zabytek wyeksponowana przed budynkiem elektrowni. 

– Prace modernizacyjne są mocno zaawansowane i potrwają do końca marca 2024 roku. Po ich zakończeniu Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne przynajmniej 40 lat. Jednocześnie o około 10  proc. zwiększy się jej wydajność – do 4000 MWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na prąd ok. 2000 gospodarstw domowychpowiedział Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna. 

Elektrownia w Gubinie przechodziła modernizację po raz ostatni w połowie lat 70. minionego wieku. Obecnie na obiekcie prowadzone są roboty budowlane związane z adaptacją istniejących komór turbin, w których zostały zamontowane konstrukcje krzywaków wraz ze stożkami. Wykonawca prac remontowych realizuje prace związane z produkcją korpusów turbin, przekładni oraz łopat aparatu kierowniczego i wirnika. Następnie rozpoczną się dostawy generatorów wraz z urządzeniami w zakresie elektryki i automatyki.

Grupa PGE zarządza obecnie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW. 

 

Projekt „Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” korzysta z dofinansowania o łącznej wartości blisko 8 mln zł otrzymanego w proporcji 85% z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz 15% ze środków budżetu państwa. Celem programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu.