Przed Pałacem Kultury i Nauki będzie pokaz filmowy napędzany energią rowerową. Patronem akcji jest PGE Energia Odnawialna

26.05.2017

W Dzień Dziecka na Placu Defilad w Warszawie odbędzie się niezwykłe wydarzenie łączące kulturę z ekologią i „zieloną” energią. W ramach akcji „Kino na rowerach” będzie można zobaczyć najlepsze filmy krótkometrażowe przedstawiające relacje człowieka z naturą i otaczającym światem. Cała energia elektryczna potrzebna do pokazu zostanie wyprodukowana przez widzów kręcących pedałami na stacjonarnych rowerach. Patronem wydarzenia jest PGE Energia Odnawialna.

Przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie moduł składający się 20 stanowisk energorowerów. To będą stacje dokujące wyposażone w prądnice prądu stałego o maksymalnej mocy 250 watów, do których zainstalowane zostaną zwyczajne rowery. Ten sumator mocy, składający się z regulatora ładowania i niewielkiego akumulatora 12V będzie służyć jako bufor gromadzący wytwarzaną energię. Do  akumulatora podłączona zostanie przetwornica sinusoidalna 12VDC-230VAC, która umożliwi zasilenie projektora. Dodatkowo system będzie można podpiąć do zewnętrznych dużych akumulatorów oraz konwencjonalnej sieci elektrycznej i uzupełnić brakującą moc kiedy uczestnicy akcji się zmęczą lub zaczną się zmieniać na rowerach.

Akcja „Kino na rowerach” rozpocznie się 1 czerwca o godz. 21. W programie przewidziano projekcję następujących filmów:

  • „Naturalnie! Kameleon”, reż. Tomer Eshed
  • „Moroszka”, reż. Polina Minchenok
  • „Chór”, reż. Kristof Deák
  • „Witaj jeleniu!”, reż. Örs Bárczy
  • „Ścieżka gigantów”, reż. Alois di Leo

Wydarzenie jest częścią piątej już edycji Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży „Kino w trampkach”.