Rakowice - budowa elektrowni wodnej w obrębie kopalni kruszyw
Generalnym projektantem jest Hydroprojekt Warszawa. Inwestorami: Elektrownie Szczytowo - Pompowe S.A. oraz Zielonogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A.
Stopień wodny wybudowany zostanie w obrębie istniejącej kopalni kruszyw, poza granicami obszaru górniczego. Tereny na których powstanie inwestycja stanowią własność Zielonogórskich Kopalni Surowców Mineralnych S.A. w Zielonej Górze.
Dotychczasowa eksploatacja kruszywa odbywa się z wyrobiska położonego na północ od Lwówka Śląskiego w rejonie miejscowości Rakowice Wielkie i Rakowice Małe. Dotychczas wyeksploatowano ok. 180 ha, z tego ok. 130 ha to wyrobiska zalane wodą.
Celem udostępnienia do eksploatacji złóż prawobrzeżnych Bobru planowane jest przełożenie rzeki i skierowanie przez istniejące wyrobisko.
ELEKTROWNIA
Ukształtowanie terenu w tym rejonie pozwala na przełożenie koryta Bóbru i na przełożenie rzeki przez wyrobisko kopalni Rakowice.
Elektrownia wodna i jaz usytuowane maja być na połączeniu przełożonego odcinka rzeki z wyrobiskiem, gdzie poprzez skrócenie biegu rzeki uzyskany morze być spad odpowiadający wymogą hydroenergetycznym.
Spad brutto powstały w wyniku skrócenia biegu rzeki i spiętrzenia Bobru wynosi 8,85 m., co przy średniorocznym przepływie wynoszącym 17,6 m3/s. umożliwia jego wykorzystanie energetyczne.
Budynek elektrowni będzie obiektem piętrzącym, usytuowanym po prawej stronie jazu ruchomego i oddzielony filarem działowym. Dopływ wody do wlotu elektrowni odbywać się będzie przez poszerzenie kanału dopływowego do jazu. Obiekt nie będzie wyposażony w upust płuczący z racji położenia powyżej stopnia dużego zbiornika retencyjnego Pilichowice, przechwytującego rumowisko.
Stopień wybudowany będzie na obrzeżu eksploatowanego wyrobiska. Roboty budowlane będą prowadzone do poziomu 195,5 w wykopie szerokoprzestrzennym oraz poniżej tej rzędnej w wykopie zabezpieczonym ścianką szczelną zagłębioną w warstwie nieprzepuszczalnej. Budowa i praca elektrowni nie wpłynie na zmianę stosunków wodnych wynikających z istnienia stopnia piętrzącego.
Ponadto, realizacja inwestycji umożliwi dalszą eksploatację złóż kruszywa naturalnego zalegającego w środkowej części doliny w której znajduje się obecne koryto rzeki.
EKOLOGIA
Aktualne stosunki przepływu w rzece pozostaną bez zmian, nie zostanie zwiększone zagrożenie powodziowe niżej położonych terenów. Praca elektrowni będzie miała ponadto korzystny wpływ na biosferę - natlenienie wody korzystne dla samooczyszczania się wody i życia biologicznego.
Przepływowy charakter elektrowni będzie sprzyjał gromadzeniu się ryb w stanowisku dolnym. W związku z tym przewiduje się standardową ochronę ryb przed kłusownikami.
Produkcja energii w elektrowni nie będzie powodować zanieczyszczenia wody jak i atmosfery. Wszelkie zagrożenia związane z działalnością elektrowni wyeliminowane będą przez odpowiednie rozwiązania techniczne.
W EW Rakowice zainstalowane będą turbozespoły mające dodatkową ochronę przed nadmiernymi zakłóceniami akustycznymi i wibracją.
Budynek elektrowni będzie prawie całkowicie zagłębiony w ziemi, co dodatkowo tłumić będzie odgłos pracujących turbin.
Po zakończeniu robót inwestycyjnych, przeprowadzone zostaną zabiegi rekultywacyjne, mające na celu uporządkowanie terenu.