Rusza wielki konkurs PGE Energia Odnawialna. Trzeba będzie np. skonstruować robota napędzanego słońcem

15.10.2020

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, zaprasza przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa opolskiego na sześć konkursów związanych z tematyką „zielonej energii". Dzieci będą rywalizować w konkursie plastycznym, multimedialnym, designerskim, programistycznym, dla młodych konstruktorów robotów oraz w turnieju wiedzy. Współorganizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu oraz Przedszkole Publiczne nr 25 w Opolu.

W ramach konkursu „Odnawialne źródła energii w służbie człowieka” młodzi plastycy będą musieli przygotować pracę dotykającą takich kwestii jak np. wykorzystanie energii wiatrowej przez człowieka, zanieczyszczenia powietrza, ekologia, efekt cieplarniany. Inne wyzwanie to przygotowanie kalendarza lub plakietki o tematyce związanej z szeroko rozumianą „zieloną energetyką”. Duże pole do popisu będą mieli miłośnicy nowoczesnych technologii. Uczestnicy konkursu „Odnawialne źródła energii w kadrze” przygotują prezentacje filmowe, a startujący w konkurencji „Cyfrowe OZE” będą projektować np. symulatory działania instalacji OZE lub kalkulatory wyliczające oszczędności płynące z korzystania z energii odnawialnej. 

Szczególnie ciekawie zapowiada się konkurs „RoboOZE”. Jego uczestnicy dostaną za zadanie skonstruowanie robota poruszającego się dzięki energii słonecznej lub wiatrowej. Równie wymagający dla uczniów będzie turniej wiedzy o odnawialnych źródłach energii.

- Celem konkursów jest promocja wiedzy o odnawialnych źródłach energii oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży świadomości ekologicznej. To również potwierdzenie naszego mocnego zaangażowania we wspieranie edukacji. Przykładem tego jest m.in. objęcie patronatem przez spółkę sześciu szkół branżowych w Polsce oraz wyposażenie ich pracowni w sprzęt niezbędny do kształcenia praktycznego w zawodzie związanym z OZE. Jedną z takich placówek jest Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Popularny opolski „Elektryczniak” to jedno z najlepszych techników w Polsce i placówka wyróżniona Złotą Tarczą w rankingu miesięcznika Perspektywy dla najlepszych szkół. Od lat znana jest ze współorganizacji takich akcji jak: „Od przedszkolaka do inżyniera” czy „Opolska Liga Robotów”, czyli wydarzeń podczas których najmłodsi mieszkańcy województwa opolskiego poznają tajniki fizyki, robotyki i automatyki. W każdej edycji bierze w nich udział nawet kilkaset dzieci.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie elektryk.opole.pl

Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 2 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2323,251 MW.