Ruszyły testy systemu świetlnego chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych

28.10.2021

Na należącej do PGE Energia Odnawialna Farmie Wiatrowej Lotnisko rozpoczął się kolejny etap testów innowacyjnego systemu chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych. Tym razem ich najważniejszym celem jest weryfikacja skuteczności działania sygnału świetlnego jako metody ostrzegającej i płoszącej.

Zbudowany przez polską firmę Bioseco system monitoringu składa się ze specjalnego, stale unowocześnianego autorskiego oprogramowania. W obecnej wersji współpracuje on z 16 kamerami o zwiększonej do 13Mpix rozdzielczości (4K). Ulepszony system przetwarza nawet 7 Gb danych na sekundę i jest w stanie błyskawicznie wykryć zbliżające się do turbiny ptaki z bardzo dużej odległości.

Wyniki wcześniejszych badań, w których uczestniczyli ornitolodzy, również były optymistyczne. Wykrywalność lecących żurawi i kani rudej w obrębie 400-500 metrów od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc. Dzięki aktualizacji systemu wyniki te udało się jeszcze poprawić, zwiększając efektywne zasięgi wykrycia o 100-200 m. Bardzo dobre rezultaty osiągnięto w przypadku fałszywych wykryć (tzw. false positive rate).  Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc. 

Podczas kolejnego etapu testów urządzenie zostało wyposażone w pulsacyjne światło, ostrzegające ptaki przed przeszkodą. Sygnalizacja aktywowana jest przez system w momencie wykrycia zagrożenia kolizją. Składa się ona z 16 lamp o mocy 10 W każda zamontowanych powyżej kamer odpowiedzialnych za detekcję. Jej rolą jest ostrzec zbliżające się do turbiny ptaki i spowodować zmianę kierunku ich przelotu. Pierwsze wyniki testów skuteczności tej metody poznamy w przyszłym roku.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 683,160 MW. Największą z nich jest Farma Wiatrowa Lotnisko, składająca się z 30 turbin o mocy 3,15 MW każda.