Specjaliści z PGE EO wymienili przekładnię na Farmie Wiatrowej Lake Ostrowo

09.01.2018

W jednym z wiatraków na - należącej do PGE Energia Odnawialna -Farmie Wiatrowej Lake Ostrowo została wymieniona przekładnia główna. To skomplikowane logistycznie i technicznie zadanie po raz pierwszy samodzielnie wykonali, własnymi siłami pracownicy spółki.

Przekładnia główna z generatorem jest obok łopaty turbiny wiatrowej najbardziej narażoną na awarię częścią wiatraka. Przyczynami problemów są najczęściej wady projektowe lub materiałowe, nadmierne obciążenie albo długoletnia eksploatacja powodująca zmęczenie materiału. Psują się przede wszystkim łożyska, wały oraz koła zębate.

Regeneracja, a tym bardziej wymiana przekładni to skomplikowane logistycznie zadanie. Wymaga wyjątkowej, niemal zegarmistrzowskiej precyzji. Prace wykonywane są kilkadziesiąt metrów nad ziemią przy użyciu wielotonowego dźwigu. Do tej pory  PGE Energia Odnawialna zlecała je zewnętrznej, specjalistycznej firmie.

Pierwszą samodzielną wymianę ważącej 19 ton przykładni wykonał siedmioosobowy zespół składający się z techników pracujących na FW Lake Ostrowo, FW Karnice, FW Resko I oraz FW Kisielice i FW Malbork. W najbliższym czasie podobne prace prowadzone będą przy kolejnym wiatraku FW Lake Ostrowo oraz na FW Malbork.

Farma Wiatrowa Lake Ostrowo o mocy zainstalowanej 30,6 MW jest jedną z najstarszych w PGE EO. Pracuje efektywnie już od jedenastu lat.