Uczestnicy V Charytatywnego Crossu PGE Energia Odnawialna na Wyspie Energetyk pobiegną dla Magdy

08.04.2021

Poznaliśmy cel, na jaki zbierane będą pieniądze podczas V Charytatywnego Crossu PGE Energia Odnawialna na Wyspie Energetyk. W tym roku biegacze pomogą Magdzie Kowalczyk z Polańczyka, która po tragicznym wypadku samochodowym walczy o powrót do zdrowia.

Poznaliśmy cel, na jaki zbierane będą pieniądze podczas V Charytatywnego Crossu PGE Energia Odnawialna na Wyspie Energetyk. W tym roku biegacze pomogą Magdzie Kowalczyk z Polańczyka, która po tragicznym wypadku samochodowym walczy o powrót do zdrowia.

To było tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Magda i jej najbliżsi wracali samochodem do Wrocławia gdy doszło do niewyobrażalnej tragedii. W pewnym momencie, z przeciwległego pasa ruchu zjechało auto i czołowo zderzyło się z samochodem, którym podróżowała rodzina Kowalczyków. Na miejscu zginęli rodzice Magdy, a ona sama, w stanie krytycznym trafiła do szpitala na oddział intensywnej terapii. Później okazało się, że sprawca wypadku był pijany.

Normalne, szczęśliwe życie 24-letniej dziewczyny zostało w jednej chwili zniszczone. Teraz Magda walczy o powrót do zdrowia. To będzie długi, bolesny proces. Dochód z Charytatywnego Crossu PGE Energia Odnawialna na Wyspie Energetyk pozwoli częściowo sfinansować kosztowne wielomiesięczne leczenie i rehabilitację.

Tradycyjnie zawody odbędą się w ostatnią sobotę wakacji, tj. 28 sierpnia. Organizatorzy wierzą – opierając się na założeniach rządowych - że do tego czasu, zaszczepieni przeciw COVID19 zostaną wszyscy zainteresowani Polacy i nie będzie  ograniczeń pandemicznych związanych z uczestnictwem w imprezie.

To będą już piąte charytatywne zawody biegowe współorganizowane przez PGE Energia Odnawialna na Wyspie Energetyk. Cztery lata temu uczestnicy imprezy startowali, by wesprzeć w leczeniu Tomasza Brzeskiego, biegacza górskiego, triathlonistę, narciarza i kolarza, który podczas zawodów uległ poważnemu wypadkowi. Rok później pomoc była adresowana do Basi, dziewczynki, która od lat zmaga się z chorobą i stale potrzebuje wsparcia finansowego na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Pieniądze z przedostatniej edycji zawodów trafiły do Kamila z Krosna, który doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego, a z ostatniej do Dawida Radziejowskiego, wicemistrza świata w nordic walking walczącego o powrót do zdrowia po wypadku samochodowym.

Cross na Wyspie Energetyka to jedyny w swoim rodzaju bieg przełajowy. Trasa - przygotowana przez legendę polskich biegów górskich, multimedalistkę mistrzostw świata Izabelę Zatorską - przebiega leśnymi ścieżkami Wyspy Energetyk otoczonej wodami Jeziora Solińskiego. W programie przewidziane są trzy konkurencje: bieg główny na dystansie blisko 10 kilometrów, ponad sześciokilometrowy nordic walking oraz bieg dla wczasowiczów. Na najmłodszych czekają biegi na Górkę Widokową i biegi rodzinne.

Zapisy na imprezę ruszą na początku czerwca.