Uczniowie odwiedzili Elektrownię Wodną Smardzewice

14.11.2023

Ponad 40 osób, uczniów z Technikum Kształtowania Środowiska o kierunku: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim wzięło udział w wizycie studyjnej w EW Smardzewice, należącej do PGE Energia Odnawialna. Uczniowie mogli nie tylko zwiedzić elektrownię, ale także posłuchać m.in. o modernizacji urządzeń EW Gubin, która przeprowadzona będzie do końca marca 2024 roku.

 

 

 

W trakcie wycieczki, uczniowie dowiedzieli się, jakie są różnice pomiędzy elektrowniami wodnymi i jakie mają one zadanie w polskim systemie elektroenergetycznym. Przyszli technicy mogli posłuchać także o modernizacji i wyzwaniach związanych z wymianą głównych urządzeń, łącznie z korpusami turbin, przekładniami oraz łopatami aparatu kierowniczego i wirników. Zapoznali się również z harmonogramem wymiany generatorów wraz z urządzeniami w zakresie elektryki i automatyk, jak również mogli zwiedzić elektrownię. Zobaczyli najważniejsze urządzenia i instalacje energetyczne, między innymi, hydrogeneratory, zaporę i nastawnię elektrowni oraz zbiornik Sulejowski na rzece Pilicy.

Pretekstem do organizacji wizyty studyjnej uczniów w EW Smardzewice była modernizacja EW Gubin, która realizowana jest m.in. dzięki wsparciu oferowanym przez fundusze EOG i fundusze norweskie. Projekt „Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” korzysta z dofinansowania o łącznej wartości blisko 8 mln zł otrzymanego w proporcji 85% z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz 15% ze środków budżetu państwa. Celem programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu.