Wiosenne sprzątanie przyrody z PGE Energia Odnawialna w Międzynarodowym Dniu Ziemi

24.04.2017

Blisko 70 uczniów Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie wzięło udział w wiosennej akcji sprzątania okolic Jeziora Żarnowieckiego w ramach obchodzonego 22 kwietnia na całym świecie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Patronem wydarzenia była PGE Energia Odnawialna.

Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Ziemi był amerykański ekolog i miłośnik przyrody John McConnell. W 1969 r. zaproponował on, by zorganizować święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych  ochroną środowiska naturalnego. Jego pomysł od razu spotkał się z silnym poparciem władz San Francisco i już 21 marca 1970 roku burmistrz Joseph Alioto ogłosił pierwsze obchody Dnia Ziemi.

Dzień Ziemi świętowany jest w dniu równonocy wiosennej na północy i równonocy jesiennej na południu naszego globu. To symboliczna data. Wtedy dzień na całym świecie trwa tyle samo, co noc. Chodzi o to, by pokazać, że odpowiedzialność za losy naszej planety spoczywa na wszystkich, niezależnie od tego gdzie kto mieszka.

Uczniowie z Gniewina wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyli na akcję sprzątania okolic  Jeziora Żarnowieckiego spod przystani w Nadolu kierując się w stronę należącej do PGE Energia Odnawialna największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu.

Należąca do PGE Energia Odnawialna elektrownia została uruchomiona w 1983 r. Wyposażono ją w cztery hydrozespoły, mogące pracować jako turbina lub pompa, o mocy 179 MW każdy. Na potrzeby elektrowni został zbudowany sztuczny Zbiornik Czymanowo, który znajduje się w miejscu dawnej wsi Kolkowo. Potężne rury łączące elektrownię z górnym zbiornikiem są dobrze widoczne z okolic Jeziora Żarnowieckiego. Poziom wody w jeziorze zmienia się o około metr podczas pracy elektrowni.

Podobną akcję jak sprzątanie okolic Gniewina przeprowadzono na początku kwietnia w Solinie. Organizatorem wydarzenia była PGE Energia Odnawialna ZEW Solina.