Wydłużenie terminu przesyłania prac na „zielone” konkursy PGE

17.11.2020

O cztery miesiące został wydłużony termin nadsyłania prac na organizowane przez PGE Energia Odnawialna konkursy dla dzieci i młodzieży z województwa opolskiego dotyczące „zielonej energetyki”. Przedszkolaki i uczniowie rywalizują ze sobą w konkursie plastycznym, multimedialnym, designerskim, programistycznym, dla młodych konstruktorów robotów oraz w turnieju wiedzy. Współorganizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu oraz Przedszkole Publiczne nr 25 w Opolu.

- Z prośbą o przedłużenie terminu nadsyłania prac zwrócili się do nas uczniowie. Ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID 19 życie dzieci bardzo się zmieniło. Musiały się one bardzo szybko zaadoptować do nowej, zdalnej formy nauki, kontaktu z nauczycielem poprzez łącza internetowe. Nic dziwnego, że przygotowanie w takich warunkach ciekawej, oryginalnej pracy konkursowej było utrudnione – mówi Artur Rapiński, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu.

Przedszkolaki i uczniowie rywalizują ze sobą w sześciu kategoriach. W ramach konkursu „Odnawialne źródła energii w służbie człowieka” dziecii muszą przygotować pracę dotykającą takich kwestii jak np. wykorzystanie energii wiatrowej przez człowieka, zanieczyszczenia powietrza, ekologia, efekt cieplarniany. Inne wyzwanie to przygotowanie kalendarza lub plakietki o tematyce związanej z szeroko rozumianą „zieloną energetyką”. Duże pole do popisu mają miłośnicy nowoczesnych technologii. Uczestnicy konkursu „Odnawialne źródła energii w kadrze” muszą przygotować prezentacje filmowe, a startujący w konkurencji „Cyfrowe OZE” zaprojektować np. symulatory działania instalacji OZE lub kalkulatory wyliczające oszczędności płynące z korzystania z energii odnawialnej.

Szczególnie ciekawie zapowiada się konkurs „RoboOZE”. Jego uczestnicy dostaną za zadanie skonstruowanie robota poruszającego się dzięki energii słonecznej lub wiatrowej. Równie wymagający dla uczniów będzie turniej wiedzy o odnawialnych źródłach energii.

Zwycięzców konkursów poznamy w połowie maja 2021 r. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody: m.in. zestawy robotów edukacyjnych, tablety, dyski zewnętrzne, słuchawki bezprzewodowe, i smartwatche.

Szczegółowe informacje, nowy harmonogram wydarzenia oraz zaktualizowane regulaminy konkursów zostaną w tym tygodniu rozesłane mailowo do szkół i przedszkoli z województwa opolskiego oraz pojawią się na stronie internetowej: elektryk.opole.pl/konkursy-oze.