Znamy zwycięzców V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych

21.12.2016

120 młodych ludzi wzięło udział w finale „V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych”. Najlepsi okazali się uczniowie z Sidzina i Końskich. Po raz kolejny partnerem strategicznym i merytorycznym wydarzenia była spółka PGE Energia Odnawialna.

Zadaniem uczestników zawodów było zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej przetwarzającej energię wiatru na energię mechaniczną. Uczestnicy wykonali swoje konstrukcje z dowolnych materiałów, przestrzegając jedynie wymiarów podanych na rysunku technicznym organizatora.

Maszyny zgłoszone na turniej zostały przetestowane na profesjonalnym stanowisku pomiarowym w trzech kategoriach: największa moc, obroty przy obciążonym wale maszyny, moment obrotowy przy zatrzymanym wale. Suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach decydowała o miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. Uczniowie podzieleni byli na kategorie wiekowe: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

W tegorocznej edycji Turnieju wzięła udział rekordowa liczba uczniów. W eliminacjach regionalnych w Łodzi, Lublinie, Piasecznie, Kielcach, Katowicach oraz Pelplinie wystartowało łącznie 376 drużyn reprezentowanych przez ponad 1000 uczniów i nauczycieli. Do finału awansowało 120 osób z 51 najlepszych zespołów.

Ostatecznie w klasyfikacji generalnej najlepsze okazały się drużyny: „TORNADO” z Zespołu Szkół im. Dzieci Zamojszczyzny Gimnazjum Nr 1 w Sidzinie - w kategorii szkół gimnazjalnych  i „TM - 1” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Końskich – w klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych.